Перед тим, як вибрати розкладний диван, слід врахувати низку нюансів. Основоположне значення при цьому має механізм трансформації. Від того, як швидко розкладається диван, залежить зручність його використання. Крім того, механізм трансформації багато в чому визначає ергономічність та довговічність виробу. Виробники меблів випускають дивани з різним способом розкладки, кожен з них є оптимальним для конкретних умов експлуатації.
Види механізмів розкладання диванів
Розкладний диван по праву можна назвати одним з найбільш варіативних предметів інтер'єру. Адже існує величезна безліч способів розкладання таких меблів. Деякі механізми трансформації дивана актуальні для періодичного використання, тоді як інші підходять для щоденного сну.
Кожен механізм розкладання має свої індивідуальні переваги. При цьому, незалежно від того, обираєте ви софу як повноцінне або додаткове спальне місце, вона повинна мати якісну фурнітуру та бути зручною у використанні.
Викатний диван
Один із найбільш затребуваних механізмів, суть якого полягає в назві. Щоб перетворити такий диван на комфортне місце для сну, слід потягнути за петлю та викотити нижню частину до упору. Після того, як додатковий матрац виїде вперед, спинка займе горизонтальну площину. Диван із викатним механізмом вирізняється зручністю та надійністю, він не починає скрипіти з часом. Крім того, ви завжди можете замовити варіант з оптимальною кількістю спальних місць. Також окремо виділяють прямі та кутові моделі.
Єврокнижка
Ще один довговічний та надійний механізм, який ідеально підходить для постійного розкладання меблів. Для того, щоб отримати широке спальне місце, достатньо зробити кілька маніпуляцій. Спочатку вперед висувається нижня частина дивана, після чого в простір, що утворився, опускається верхня. У результаті формується рівна поверхня для сну. Збирається диван єврокнижка у зворотному порядку: спочатку піднімається спинка, а потім засувається матрац. Зазвичай подібні меблі досить компактні, їх можна ставити впритул до стіни.
Книжка
Цей механізм трансформації дивана вирізняється максимальною простотою. Для того щоб привести конструкцію в спальне положення, необхідно вертикально підняти сидіння до характерного клацання, після чого спинка автоматично опуститься вниз. Потім сидіння так само опускається вниз та разом зі спинкою утворює повноцінне двоспальне ліжко. Щоб зібрати диван книжку, досить злегка підняти та натиснути на сидіння, після чого спинка сама прийме номінальне положення. Багато хто вибирає між стандартною книжкою та єврокнижкою. Якщо принципове значення має компактність, краще підійде другий варіант, в інших випадках можна розглянути його попередника.
Крокуюча єврокнижка
Дизайнери меблів вирішили не обмежуватися єдиним варіантом єврокнижки та створили вдосконалену версію. Якщо в класичній моделі передня частина просто висувається вперед, що не завжди комфортно (особливо в разі ламінату та інших дорожніх покриттів), то в дивані "крокуюча єврокнижка" цей недолік усунуто. У цьому разі матрац висувається по дузі: спочатку піднімається, а потім рухається до упору, немов робить крок. Механізм трансформації передбачає наявність спеціальної пружини та синхронізатора, завдяки чому сидіння не перекошується.
Диван пума
Цей механізм розкладки дивана запозичений у природи: нагадує він не що інше, як рух пуми під час стрибка. Це крокуюча технологія, що дає змогу отримати двоспальне ліжко за лічені секунди. Досить прибрати подушки, підняти та потягнути на себе сидіння. Синхронно з рухом вперед верхньої частини дивана, піднімається та стає врівень задня частина. У результаті виходить комфортне двоспальне ліжко, практично без стиків. Диван пума може бути як прямим, так і кутовим. Ніша для білизни передбачається лише в другому випадку.
Диван дельфін
Цей тип диванів отримав свою назву на честь однойменного мешканця морських та океанічних вод. Під час трансформації нижня секція ніби "виринає" з глибини, і поверх неї опускається спинка. Виходить максимально рівне спальне місце, без западин та ямок. Подібний механізм розкладки використовується переважно в кутових моделях.
Це компактні і, водночас, дуже місткі меблі, які чудово підійдуть для вітальні або квартири-студії. Вдень на такій софі можна дивитися телевізор або просто відпочивати у великій компанії, а вночі вона перетворюється на просторе ліжко. Крім того, диван дельфін може мати безліч додаткових функцій: місце для зберігання постільної білизни, відкидні спинки та підлокітники.
Диван клік-кляк
Удосконалений варіант книжки, що ідеально підходить для людей, які люблять відпочивати напівсидячи або напівлежачи. Основна особливість дивана клік-кляк — у можливості фіксувати кілька положень:
- звичайна установка в складеному стані;
- трансформація в повноцінне спальне місце;
- фіксація спинки під кутом до 45 градусів для буденного відпочинку.
Щоб розкласти диван, слід підняти сидіння — коли меблі займуть положення "релакс", пролунає характерне клацання. Якщо продовжити рухати сидіння, то пролунає ще одне клацання — диван займе горизонтальну позицію для сну. У деяких модифікаціях можлива четверта позиція — регулювання положення підлокітників. Диван з механізмом клік-кляк підійде для будь-якого простору. Завдяки оригінальному виконанню, він може прикрасити вітальню, квартиру-студію, кухню, дитячу. Однак його не можна поставити близько до стіни — потрібне додаткове місце для трансформації.
Диван акордеон
Один із найпростіших механізмів трансформації, що нагадує гру на гармошці: диван розкладається таким чином, ніби сходяться та розходяться хутра. Для того, щоб збільшити площу спального місця, досить підняти сидіння та потягнути його на себе, доки повністю не розпрямиться. Спинка в даному випадку є органічним продовженням матраца. Вона автоматично опускається та заповнює собою місце, що звільнилося. Збирається диван акордеон схожим чином: злегка піднімаєте край сидіння та рухаєте його до корпусу, доки не пролунає клацання та всі елементи не займуть початкове положення. Такі меблі вирізняються компактністю, вони щільно прилягають до стіни, не потребуючи відступів. Також софа може комплектуватися нішею для постільної білизни.
Французька розкладачка (мералат)
Французька розкладачка — механізм трансформації дивана, який дає змогу йому складатися в три згини, формуючи таким чином спальне місце. Щоб розкласти виріб, необхідно лише послідовно розгорнути, потягнувши на себе, і опустити на підлогу дві верхні секції. Відсутність елементів, що рухаються поверхнею підлоги, робить такий диван оптимальним вибором за наявності килима і тим паче ламінату. До недоліків французької розкладачки можна віднести відсутність ніші для зберігання, відповідне місце в корпусі займає розкладний механізм. Зазвичай цей предмет інтер'єру вибирають для вітальні.
Американська розкладачка (седафлекс)
Седафлекс належить до того ж типу розкладних механізмів, що й мералат, однак має одну важливу відмінність. Американська розкладачка перетворюється на повноцінне ліжко за два етапи, тоді як французька передбачає трискладний механізм. Щоб розкласти диван, достатньо потягнути спинку — спочатку вгору, а потім на себе. Секції софи плавно розгортаються та стають на міцні ніжки. Седафлекс надійніший, порівняно з французьким аналогом, що робить його придатним для щоденного сну. Однак, у конструкції так само відсутня шухляда для білизни.
Диван алеко
Один з найбільш підходящих варіантів для невеликого офісу або гостьової кімнати, що відрізняється простотою розкладання. Щоб розкласти диван алеко, потрібно потягнути за потаємну петлю, розташовану між матрацом та спинкою. Піднятий сегмент меблів плавно розкладається, формуючи ⅔ спальних місць. Порожній простір займається спинкою. До мінусів такого дивана можна віднести наявність стиків, які утворюються в процесі трансформації, а також відсутність додаткових ніш. Однак компактні розміри та досить глибоке сидіння роблять його оптимальним як гостьовий варіант.
Поворотний механізм
Поворотний диван — максимально прості в експлуатації меблі, які розкладаються за принципом ножиць. За допомогою такого механізму можна дуже швидко організувати двоспальне ліжко. Необхідно лише розгорнути рухомий модуль на 90 градусів у бік статичної частини дивана. Фіксується спальне місце за допомогою спеціальної засувки, встановленої внизу. Впоратися з подібним механізмом трансформації зможе навіть дитина.
Ще однією значною перевагою цих меблів є наявність місткої ніші для зберігання ковдр та подушок. Фактично софа може використовуватися не тільки для відпочинку, а й як комод. Єдиний мінус дивана з поворотним механізмом полягає в розмірах. Щоб розкласти такі меблі, потрібно чимало додаткового простору.
Який механізм трансформації дивана вибрати
Перед тим, як купити диван з конкретним механізмом розкладки, слід звернути увагу на низку факторів:
- Особливості приміщення — перш за все, необхідно врахувати площу та планування кімнати. Адже квадратура приміщення може банально не дозволити вам скористатися всім функціоналом нового дивана. Якщо кімната має обмежені розміри, обирайте модель, яку можна поставити впритул до стіни. Також диван повинен поміщатися в розкладеному стані, залишаючи при цьому місце для зручного переміщення та встановлення інших меблів.
- Комплектація — визначтеся, чи потрібна вам ніша для зберігання білизни, адже вона є далеко не у всіх моделях. Наприклад, якщо у вас велика вітальня, але ви не хочете ставити ще один комод, оптимальним варіантом стане поворотний диван із коробом для речей.
- Характер використання — важливо також врахувати, як часто будуть використовуватися меблі, чи обирають їх для денного відпочинку та періодичної ночівлі гостей, чи як постійне спальне місце для членів сім'ї. Від цього безпосередньо залежить частота розкладання меблів та вимоги до надійності механізму.
- Підлогове покриття — якщо в кімнаті постелено дороге та делікатне покриття, наприклад, ламінат, важливо потурбуватися, щоб воно не пошкодилося коліщатками. У таких випадках крокуючий або поворотний механізм кращий за викочування.
Таким чином, існує безліч механізмів трансформації дивана, кожен з яких має свої переваги та недоліки. Щоб меблі були справді зручними та ергономічними, важливо підходити до вибору максимально ретельно та відповідально. Також слід довіряти перевіреним виробникам.