Складно повірити, але облаштовувати робочі кабінети вдома почали ще в античності. Мислителі в Стародавній Греції відводили для цього кут однієї з кімнат, розміщуючи там письмовий стіл і табурет. Широкого поширення домашній кабінет набув у Європі під час заснування перших вищих навчальних закладів. У наш час, коли багато видів робіт виконуються віддалено, організація робочого місця вдома стає не розкішшю, а необхідністю.
При цьому домашній кабінет має бути оазою, що сприяє приємній і продуктивній роботі. Важливо, щоб він був обставлений за всіма правилами ергономіки, забезпечував потрібну концентрацію і мобільність. Перед тим, як облаштувати робоче місце для віддаленої роботи, слід продумати всі нюанси: від правильного зонування до вибору меблів та освітлювальних приладів.
Вибір правильного робочого місця
Перед купівлею меблів, не кажучи вже про матеріали для ремонту або перепланування, важливо визначитися, де саме буде розташоване робоче місце. Це може бути як повноцінний робочий кабінет вдома, так і спеціально обставлена зона в одній із кімнат. Кожен із цих варіантів має свої переваги та недоліки.
Окремий домашній робочий кабінет
Якщо ви щасливий володар великої квартири або будинку, і у вас є можливість виділити одну з кімнат під робочий кабінет — це, безумовно, буде найбільш вдалим рішенням. Адже досягти високого рівня концентрації та максимально зануритися в робочу атмосферу набагато легше в окремій кімнаті, обладнаній під офіс. У такий спосіб вас не відволікатимуть інші члени сім'ї, а їм, своєю чергою, не доведеться ходити навшпиньки або говорити пошепки. До того ж, маючи в розпорядженні цілу кімнату, набагато легше знайти місце для всіх необхідних меблів.
Робочий куточок у кімнаті
За відсутності можливості облаштувати окремий кабінет, можна проявити фантазію й організувати затишне робоче місце в одній із кімнат. Це може бути як вітальня, так і спальня або навіть кухня. Важливо лише забезпечити правильну розстановку меблів і якісне освітлення. При цьому рекомендується обирати місце біля вікна — за такого розміщення ви не тільки отримуватимете достатньо природного світла, а й у будь-який момент зможете перевести погляд на вулицю, давши відпочити очам.
Однак подібна організація домашнього робочого місця має свої мінуси. Особливо, якщо ви живете не один. Адже у вітальні будуть шуміти діти, а в спальні ви можете заважати відпочивати своїй половині. Але якщо правильно зонувати простір і розпланувати графік відповідно до проведення часу домочадців, то ви зможете створити максимально робочу атмосферу.
Робоче місце в лоджії або на балконі
Балкон або лоджія — це чудова можливість організувати сучасне робоче місце вдома. У подібному місці ви зможете закритися від інших членів сім'ї і будете отримувати максимальну кількість денного світла. Якщо цей простір утеплити, то ви зможете обладнати комфортний домашній кабінет навіть для роботи взимку.
Звичайно, щоб створити затишну і при цьому робочу обстановку на балконі, потрібно постаратися, адже в цій кімнаті традиційно мало місця, як і варіацій розміщення предметів інтер'єру. Однак, вдавшись до деяких лайф-хаків, можна створити дійсно функціональний і ергономічний простір. Наприклад, використовуючи як систему зберігання полиці, а замість традиційного письмового столу — меблі-трансформери.
Як використовувати комору замість домашнього кабінету
Більшість використовують комору для зберігання домашніх заготовок та інструментів, але мало хто знає, що настільки компактна кімната може стати чудовим варіантом для організації робочого кабінету вдома. Таким чином можна істотно заощадити простір, а також забезпечити необхідне усамітнення і позбутися від відволікаючих чинників. У коморі легко помістяться кутовий письмовий стіл, комп'ютерне крісло, навісні полиці для паперів та оргтехніки.
Меблі для домашнього робочого кабінету
Можна виділити кілька предметів меблювання, без яких не обходиться жодне робоче місце вдома:
- Стіл — центральний елемент робочого простору, навколо якого розставляється все інше. Вибір цього предмета, як правило, залежить від характеру роботи та особливостей планування. Оптимальний варіант — це комп'ютерний стіл із широкою робочою поверхнею, оснащений полицями, підсвічуванням, регулюванням висоти. Однак у деяких випадках, наприклад, якщо ви користуєтеся одним ноутбуком, може бути достатньо більш лаконічного виробу.
- Крісло — для комфортної сидячої роботи протягом кількох годин необхідне зручне крісло. Кухонна табуретка або звичайні м'які меблі — точно не варіант. Для подібного проведення часу рекомендуються комп'ютерні крісла з анатомічною спинкою, підлокітниками та різними регулюваннями, включно з механізмом гойдання. Такі меблі дають змогу завжди прийняти зручну позу і помітно знижують навантаження на спину. Як це не парадоксально, ви також можете придивитися до геймерських крісел — зазвичай вони характеризуються максимальною кількістю налаштувань.
- Диван — купуючи меблі в домашній кабінет, важливо потурбуватися не тільки про створення робочої атмосфери, а й про облаштування зони відпочинку. У цьому плані ідеально підійде офісний диван. На ньому ви зможете завжди розслабитися, а також зібратися з думками, почитати улюблену книгу, науковий або індустріальний журнал.
Шафа, стелаж і полиці — у будь-якому робочому кабінеті важливо правильно продумати систему зберігання. Це можуть бути як різні полиці з нішами, так і повноцінна шафа для документів, канцелярії та оргтехніки. За наявності вільного місця можна комбінувати кілька предметів. Вибирайте меблі виходячи з робочих потреб і доступної площі.
Технічне обладнання та освітлення
Перш ніж купити конкретні меблі для домашнього кабінету, слід визначитися з усією технікою, яка необхідна для виконання роботи. Залежно від ваших обов'язків, це може бути не тільки комп'ютер, а й принтер, сканер, різноманітне мережеве обладнання. Важливо також продумати достатню кількість розеток і відповідну систему освітлення.
Чудово, коли вдалося облаштувати робоче місце вдома біля вікна. Але ж дистанційна робота часто може виконуватися не тільки вдень, а й у темний час доби, тому без якісного штучного освітлення не обійтися. Наприклад, можна встановити один центральний світильник із кількома лампочками, комбінацію точкових пристроїв або приховане підсвічування у врізному профілі. Під час роботи з документами незамінною буде настільна лампа.
Таким чином, перед тим, як облаштувати робочий кабінет вдома, слід продумати всі деталі. Адже важливо створити дійсно комфортну обстановку, що сприяє продуктивній роботі. Зробіть виміри кімнати і співвіднесіть їх із доступними на ринку меблями. Подбайте про внутрішнє наповнення шафи і полиць, а також, щоб на стільниці було достатньо місця для комп'ютера і документів, а крісло забезпечувало зручну посадку. Крім того, не забувайте про загальне оформлення інтер'єру — на щастя, індустрія пропонує меблі для робочих кабінетів у найрізноманітнішому стилі.