Вибір предметів інтер'єру для кухні — клопіткий та тривалий процес. Особливо якщо йдеться про фасад гарнітура — адже це обличчя кухонного простору. Саме фасад відповідає за створення функціональної та ергономічної обстановки, а також захищає вміст меблів від потрапляння пилу, вологи та впливу високих температур.
Кухня — одне з найделікатніших і, водночас, схильних до агресивних впливів місць у будинку. Крім високої вологості та температурних контрастів, на терміні експлуатації меблів позначаються постійні забруднення та використання хімії під час прибирання. Тому важливо правильно підібрати матеріали фасадів для кухні. Встановивши кухонний фасад з міцної і надійної сировини, ви зможете помітно продовжити термін служби гарнітура.
Яким вимогам мають відповідати кухонні фасади
Можна виділити кілька основних критеріїв, яким має відповідати якісний фасад для кухні:
- Стійкість до температурних перепадів — кухонні меблі часто перебувають у безпосередній близькості від варильної поверхні, духової шафи та холодильника. Відповідно — фасад гарнітура має бути виготовлений з матеріалів, яким не страшні постійні зміни температури.
- Вологостійкість — кухонний фасад повинен не боятися бризок води, пари, випадково пролитих рідин.
- Простота в догляді — у процесі приготування страв на меблях можуть залишатися сліди жиру, неприємні розводи, патьоки. Тому кухонний фасад повинен легко очищатися від забруднень за допомогою вологої ганчірки.
- Механічна міцність — перед тим, як вибрати матеріал для фасаду кухні, слід визначитися, як часто ви будете користуватися гарнітуром. За інтенсивної експлуатації меблі мають бути максимально стійкими та надійними. У будь-якому разі, вироби мають легко переносити удари, зокрема гострими предметами.
З якого матеріалу вибрати фасад кухні — експлуатаційні характеристики
Намагаючись задовольнити запити різних споживачів, меблева індустрія почала пропонувати фасади для кухні з абсолютно різної сировини: дерево, ДСП і ЛДСП, МДФ, метал, скло. Кожен із цих варіантів має свою специфіку, експлуатаційні та візуальні переваги.
Кухні з фасадами з ДСП і ЛДСП
Деревно-стружкові плити — демократичний матеріал, який активно використовують при виготовленні не тільки фасадів, а й корпусів кухонних меблів. Крім низької вартості, подібні вироби радують різноманітністю розмірів і відтінків. Кухні з фасадами з ДСП — чудовий варіант для людей, які планують встановити недорогий гарнітур у сучасному стилі (мінімалізм, хай-тек, модерн).
З недоліків матеріалу варто відзначити невисокий рівень вологостійкості. Тому рекомендується купувати кухні з фасадами з ЛДСП. Ламіновані плити відрізняються більш високими експлуатаційними властивостями.
МДФ фасади для кухні
МДФ, порівняно з ДСП, є більш міцним та зносостійким матеріалом. Його не зашкодять бризки води, постійний вплив ультрафіолету та невеликі удари. До того ж, матеріал вирізняється прекрасними естетичними властивостями. Маючи доступну вартість, такі фасади стильно виглядають у преміальних інтер'єрах.
Єдиний істотний недолік подібних виробів — це низька стійкість до підвищених температур. При постійному впливі гарячого повітря та пари покриття може почати здуватися. Тому рекомендується довіряти перевіреним фірмам, які використовують МДФ з якісним захисним шаром.
Фасади для кухні з дерева
Масив дерева — натуральний матеріал, що вирізняється максимальною екологічністю та природною красою. Він робить шляхетним кухонний фасад у будь-якому стильовому напрямі: від класики й модерну до лофту й провансу. Серед експлуатаційних переваг дерева — стійкість до ударів, вологи та температурних перепадів.
Головний мінус матеріалу — це висока вартість. Далеко не в кожної людини є кошти на купівлю кухні з дерев'яним фасадом. Крім того, потрібно бути обережним із використанням миючих засобів. Річ у тім, що в їхньому складі можуть бути небезпечні для дерева компоненти.
Кухні з фасадами зі скла
Скляні фасади в чистому вигляді зустрічаються рідко, зазвичай матеріал комбінується з іншими матеріалами. За допомогою кухонного фасаду зі скляними стулками можна візуально збільшити простір, надати йому відчуття легкості та затишку. При цьому, незважаючи на гадану крихкість, подібні меблі характеризуються міцністю, вони легко переносять температурні перепади, вологу й ультрафіолет.
Єдиний мінус цього матеріалу для фасаду кухні — це подорожчання меблів. Кінцева вартість такого гарнітура буде вищою, порівняно з монолітною поверхнею.
Кухні з фасадами FENIX
FENIX — сучасний італійський матеріал на акриловій основі, що виготовляється з використанням електронно-променевої технології. Унікальна особливість розробки — здатність до відновлення (з цієї причини також цінується стільниця для кухні FENIX). Пошкоджену частину меблів можна легко виправити за допомогою високих температур.
До інших переваг таких фасадів для кухні можна віднести:
- матову поверхню, на якій майже не залишаються відбитки;
- максимальну стійкість до подряпин;
- високу ударостійкість;
- здатність витримувати екстремально високі температури;
екологічну безпеку.
Однак вироби мають також суттєвий недолік — це висока вартість. Крім того, матеріал досить складний в обробці, що позначається на розмірній лінійці та дизайні кухонних фасадів.
Металеві кухонні фасади
Подібні вироби мають стильний вигляд у багатьох сучасних кухнях. Адже і лофт, і стімпанк, і надмодний хай-тек люблять металеві акценти. Крім того, метал є відповіддю на питання, які фасади для кухні практичніші. Цей матеріал здатний витримувати найінтенсивнішу діяльність, стійкий до високих температур, а також доволі простий у плані догляду. Звичайно, металевий фасад для кухні — дороге задоволення, але це єдиний мінус таких виробів.
Види покриттів кухонних фасадів
Довговічність та візуальний вигляд кухонного фасаду багато в чому залежать від обробки основного матеріалу. Так, меблі можуть мати різне покриття: фарбоване, шпоноване, плівкове. Окремо виділяють пластикові конструкції.
Фарбовані фасади
Основою для фарбованих кухонних фасадів слугує МДФ плита, на яку наносять акрилові фарби та лаки. Серед основних переваг такого покриття:
- ідеально рівна поверхня;
- велика колірна палітра;
- можливість виконувати фрезерування з радіусами;
- герметичність фасаду.
Однак кухні з фасадами з фарбованого МДФ мають більш високу вартість, ніж плівкові та пластикові, а також вимагають особливого догляду. Для чищення подібної поверхні рекомендується використовувати лише м'які засоби.
Шпоновані фасади
Шпон — це тонкий лист деревини, що вирізняється благородною естетикою і за експлуатаційними якостями не поступається масиву. До головних переваг цього матеріалу можна віднести:
- довговічність;
- чудові естетичні якості;
- унікальну природну фактуру;
- високу ремонтопридатність фасаду.
Це покриття слугує альтернативою масиву дерева, але при цьому має чудовий вигляд у преміальних інтер'єрах. Єдиний недолік такого фасаду для кухні — низька стійкість до ультрафіолету.
Плівка ПВХ для фасадів кухні
Подібні фасади створюються шляхом приклеювання до поверхні МДФ плівки під вакуумним пресом. Покриття відрізняються такими перевагами:
- різноманіття дизайнерських рішень;
- вологостійкість, гігієнічність;
- простота в догляді;
- демократична ціна.
Подібне рішення матиме стильний вигляд у будь-якому сучасному інтер'єрі, чи то мінімалізм, чи то лофт, чи то модерн. Єдиний істотний недолік покриття — низька стійкість до високих температур. Тому над варильною поверхнею обов'язково встановлюють витяжку.
Кухні з пластиковими фасадами
У всьому розмаїтті кольорів також виготовляються пластикові фасади для кухні. При цьому в плані технічних характеристик матеріал перевершує плівку. Основні переваги пластику:
- стійкість до механічних пошкоджень;
- вологостійкість;
- можливість фарбування;
- простота догляду.
Значний мінус у використанні глянцевого пластику — маркість. Покриття легко залишає сліди. Однак цей недолік компенсується цілою низкою переваг.
Прикінцеві рекомендації щодо вибору фасаду
Вибір оптимального гарнітура залежить від безлічі факторів. Перед тим, як вирішити, який фасад краще вибрати для кухні, слід визначитися із загальним дизайном кімнати, а також врахувати свої фінансові можливості та особливості використання меблів. Також важливо довіритися перевіреному виробнику, який виготовляє якісні та практичні вироби.